ZHP Wejherowo

Komisja Stopni Instruktorskich - Informator

Komisja Stopni Instruktorskich

Komisja spotyka się według ustalonego harmonogramu. Każde spotkanie rozpoczyna się o 18:00 w Komendzie Hufca ZHP Wejherowo. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do hm. Weroniki Nadzikiewicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na co najmniej tydzień przed terminem spotkania.

Harmonogram posiedzeń KSI w 2022 roku:

  1. 17.05
  2. 23.06

Najważniejsze informacje

  1. Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu?

W mailu zgłoszeniowym powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko, drużyna, dane opiekuna, cel zgłoszenia. Warto również pamiętać, że takie zgłoszenie pozostaje wiadomością mailową i powinno zawierać zwyczajowe formy takie jak przywitanie i podpis.

  1. Jak przygotować się do otwarcia próby?

Należy uzyskać zgodę wybranego opiekuna i przygotować z nim projekt próby. Zadania próby powinny realizować wszystkie wymagania na dany stopień (SSI).

Jak znaleźć opiekuna?

Opiekunem próby przewodnikowskiej może być czynnie działający podharcmistrz. Może to być instruktor działający w hufcu ale nie musi. Ważne żeby była to osoba będąca dla podopiecznego autorytetem i wsparciem.

W naszym hufcu opiekunami mogą być:

  • phm. Rafał Hebel
  • phm. Dawid Schwann
  • phm. Sławomir Milewski
  • phm. Krzysztof Miotk
  • phm. Kornelia Paczoska
  • phm. Zygfryd Potrykus
  • phm. Maja Wensierska
  • hm.   Alfred Liss
  • hm.   Weronika Nadzikiewicz
  • hm.   Mariusz Kryża
  • hm.   Zofia Wysocka

W przypadku problemu ze znalezieniem opiekuna, należy skontaktować się z komisją przynajmniej miesiąc przed planowanym otwarciem próby.

  1. Jak przygotować się do zamknięcia próby?

Należy przygotować raport z przebiegu próby oraz uzyskać opinię opiekuna i przesłać je mailowo wraz ze zgłoszeniem (przynajmniej tydzień przed wybraną komisją). Raport powinien przedstawić realizacje zadań oraz odnieść się do wymagań, prezentując w jaki sposób zostały wypełnione. W czasie samej komisji wskazane jest zaprezentowanie materiałów wypracowanych w czasie próby (konspekty, plany pracy, dyplomy, zaświadczenia, zdjęcia itp.).

  1. Co zrobić jeśli mija wyznaczony czas próby, a zadania nie zostały zrealizowane?

Należy koniecznie przedłużyć próbę. Taką potrzebę należy zasygnalizować mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), przesyłając pismo w formacie pdf z wyjaśnieniem dlaczego i na jak długo chce się przedłużyć próbę. Następnie Komisja poinformuje o konieczności stawienia się osobiście lub na najbliższym spotkaniu przyjmie wniosek.

O przedłużeniu próby należy bezwzględnie powiadomić opiekuna! Powinien stawić się na komisji razem z podopiecznym. W przypadku drogi mailowej należy przesłać mu wniosek „do wiadomości”.

  1. Co zrobić jeśli chcę zmienić zadanie?

Należy niezwłocznie poinformować o tym komisję. Taką potrzebę należy zasygnalizować mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), przesyłając pismo w formacie pdf z wyjaśnieniem które zadanie i dlaczego chce się zmienić oraz z opisem nowego zadania. Następnie Komisja poinformuje o konieczności stawienia się osobiście lub na najbliższym spotkaniu przyjmie wniosek.
Aby wniosek został przyjęty należy pamiętać o kilku zasadach odnośnie zmiany zadań:

  • Nowe zadanie powinno pokrywać te same wymagania co stare.
  • Zadania powinny prezentować ten sam poziom trudności.
  • Procedurę zmiany zadania należy przeprowadzić przed jego wykonaniem.

O zmianie zadania należy bezwzględnie powiadomić opiekuna! Powinien stawić się na komisji razem z podopiecznym. W przypadku drogi mailowej należy przesłać mu wniosek „do wiadomości”. Opiekun powinien wyrazić zgodę na zmianę.

  1. Kiedy próba może zostać zamknięta negatywnie?

Próba może zostać zamknięta negatywnie z kilku powodów: przekroczenia terminu, negatywnej opinii opiekuna lub jego wniosku o zamknięcie z wynikiem negatywnym, rażącego braku instruktorskiej postawy kandydata lub niewykonania zadań. Przed negatywnym zamknięciem (o ile nie na możliwości natychmiastowego, bezpośredniego poinformowania o tym próbanta) wysyłany jest mail ze stosowną informacją i prośbo o stawienie się na komisję (na maila z którego ostatnio dana osoba kontaktowała się z komisją). W przypadku nie stawienia się na tą komisję i braku kontaktu próba zostaje automatycznie zamknięta negatywnie.

Próba zostaje automatycznie zamknięta negatywnie w momencie ustania członkostwa w ZHP (co może nastąpić między innymi w przypadku nieopłacenia składek członkowskich).